• Пт 19.04.2024
  • Харьков  +9°С
  • USD 39.6
  • EUR 42.28

Як харків’яни ставляться до переходу сфери обслуговування на українську мову

Общество   
Як харків’яни ставляться до переходу сфери обслуговування на українську мову

З 16-го січня заклади обслуговування зобов’язані надавати послуги та інформацію українською. Такі норми містяться у 30-й статті закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який ухвалили ще у 2019 році.

Василиса Степаненко, кореспондентка

Зараз ми в центрі Харкова. Тут багато закладів харчування, аптек, магазинів. Вже завтра за законом там повинні обслуговувати клієнтів українською мовою. Чи готові до таких змін харків’яни — зараз дізнаємося.

Ми прямуємо до закладів громадського харчування, тут нас вже сьогодні зустрічають українською.

Маргарита, працює в закладі громадського харчування

Кому не зручно вони просто просять перейти на російську, а так нормально все. Я вільно володію що українською, що російською, тому якось нормально.

Бармен Іван каже, що в їхньому закладі вони завжди спілкуються із відвідувачами державною мовою.

Іван, працює в закладі громадського харчування

Це моя рідна мова. Тому я дуже добре володію нею і дуже добре почуваюся розмовляючи нею. Майже завжди людям подобається. Але бувають дуже рідкі випадки, коли виходить трохи конфліктна ситуація.

Згідно нововведення, якщо споживач просить спілкуватися з ним іншою мовою, цю вимогу у закладі обслуговування зобов`язані виконати. Думки харків’ян щодо закону різняться, хоча більшість із опитаних нашими журналістами людей нейтрально ставляться до таких змін.

Олеся та Костянтин, харків’яни

Нам все равно, какой язык. Главное, чтоб мирно было. Главное понимание между людьми. Хоть английский, хоть немецкий. Кто как может, так и разговаривает.

 

Віталій, харків’янин

Не знаю, я привык разговаривать на русском языке. Я понимаю и русский и украинский, но при этом удобней разговаривать на русском.

 

Ігор, харків’янин

Я бы не запрещал русский язык. Да, нужно пропагандировать украинский, но оставлять право выбора.

Харківський активіст Вадим Поздняков вважає, що українській мові потрібна державна підтримка. Чоловік каже, що останнім часом бачить збільшення кількості закладів надання послуг, де споживачів обслуговують українською. Вадим також додає, що після локдауну разом із іншими активістами активно стежитимуть за дотриманням цього законодавства.

Вадим Поздняков, активіст

Ми ведемо проєкт «Мова Харків». Ми пишемо історії харків’ян, які переходять на українську мову. Насправді, є велика кількість людей, які вагаються. Люди пишуть чому вони досі не перейшли на українську. Тому що нема середовища. Цей процес, він запустить процес того, що харків’яни почнуть більше говорити українською мовою.

Юрист Роман Чумак пояснює, споживачі матимуть можливість повідомляти про порушення законодавства уповноваженому. В офісі омбудсмена зобов’язані розглянути звернення і відреагувати. Підприємству оголосять попередження та вимогу усунути порушення впродовж 30 днів, якщо скарга буде вмотивована, — зазначає експерт.

Роман Чумак, керуючий партнер юридичної компанії «Арес»

Передбачається два види перевірки. Виїзна перевірка, коли перевіряючи безпосередньо будуть відвідувати підприємство, установу, організацію. Та не виїзна, тобто це буде у вигляді запиту, із проханням надати відповідні документи. Законодавством визначається, що уповноважений із питань мови може залучати до проведення перевірки представників правосторонних органів.

У разі повторного порушення законодавства протягом року на заклад може чекати штраф від 5100 до 6800 тисяч гривень.

Автор: Василиса Степаненко
Популярно

  • Категории: Общество, Харьков; Теги: ;

  • Чтобы узнавать о самом важном, актуальном, интересном в Харькове, Украине и мире:
  • подписывайтесь на нас в Telegram и обсуждайте новости в нашем чате,
  • присоединяйтесь к нам в соцсетях: Facebook , Instagram , Viber , а также Google Новости,
  • смотрите в Youtube, TikTok, пишите или присылайте новости Харькова в нашего бота.

Вы читали новость: «Як харків’яни ставляться до переходу сфери обслуговування на українську мову»; из категории Общество на сайте Медиа-группы «Объектив»

  • • Больше свежих новостей из Харькова, Украины и мира на похожие темы у нас на сайте:
  • • Воспользуйтесь поиском на сайте Объектив.TV и обязательно находите новости согласно вашим предпочтениям;
  • • Подписывайтесь на социальные сети Объектив.TV, чтобы узнавать о ключевых событиях в Украине и вашем городе;
  • • Дата публикации материала: 15 января 2021 в 18:53;
  • Корреспондент Василиса Степаненко в данной статье раскрывает новостную тему о том, что "З 16-го січня заклади обслуговування зобов’язані надавати послуги та інформацію українською. Такі норми містяться у 30-й статті закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який ухвалили ще у 2019 році".