• Среда 17.07.2019
  • Харьков +21°С
  • USD 25.86
  • EUR 29.03

Як у Харкові загубили букет вартістю у 2,5 мільйони

Общество    3219
Як у Харкові загубили букет вартістю у 2,5 мільйони

У Харкові КП “Жилкомсервіс” закупило однорічні квіти за ціною у два рази більше ринкової, і при цьому квіти навіть не посадили.

Розслідування проводили «Wiki Investigation», воно тривало півроку.

Опис розслідування:

Одна із «фішок» команди чинного міського голови Харкова – масове використання квітів-однорічок. Закупівля таких квітів, а також періодичне досаджування їх протягом весняно-літнього періоду дозволяє не лише витрачати значні бюджетні кошти, але й дає змогу робити це практично не контрольовано. Бо вже за кілька місяців після постачання та висадки квіток-однорічок знайти докази їх фізичної присутності досить складно.

Для прикладу розповімо історію однієї показової закупівлі однорічних квітів, які призначались для висадки біля житлових будинків харків’ян. Так, КП «Жилкомсервіс» Харківської міської ради вибрало найдорожчу пропозицію ФОП Жемеренко Едуард Васильович і уклало з ним договір, яким підрядник зобов’язався поставити міським комунальникам 287 тисяч квітів на суму 2 453 850 гривень.

Низка невипадкових збігів

Отже, як відбувалась закупівля. Разом з ФОП Жемеренко в тендері брали участь два великі виробники з Харківської області, які мають власні теплиці й досвід постачання великих партій квітів бюджетним організаціям. Однак їх пропозиції були відкинуті через зміни до тендерної документації. Зокрема мова йде про змінені вимоги до переліку документів, де вказано, що учасники торгів зобов’язані надати довідку (або Інший документ) з податкової інспекції про наявність зареєстрованих рахунків в банківських установах, що мала бути видана не раніше 13 квітня 2018 року (пункт 12). Зміни були внесені також 13 квітня (це п’ятниця). Таким чином, потенційні учасники торгів були поставлені в нерівні умови, оскільки у них не залишалося достатньо часу для запиту документів. Але тільки за умови, якщо хтось заздалегідь не знав про нову вимогу. Скажімо, ФОП Жемеренко єдиний зміг надати таку довідку у понеділок, 16 квітня 2018. В результаті, пропозиції інших постачальників з власними теплицями та меншою ціною були відхилені на користь ФОПа Жемеренка, який надав більшу цінову пропозицію.

Членів тендерного комітету навіть не збентежив той факт, що постачання 287 тисяч квітів відбуватиметься шляхом найманих напередодні 3 працівників, одного (легкового) автомобіля, двох тачок і шести лопат.

І найголовніше…

У тендерній пропозиції, яку готувало КП “Жилкомсервіс”, йдеться про те, що у вартість закупівлі квітів однорічок входить не лише їхнє доставлення за визначеними адресами, але й посадка, і навіть полив упродовж першого тижня після висадки.

Ось це – вимоги Замовника:

А це – пропозиція від Виконавця:

Тобто і Замовник, і Виконавець, у своїх тендерних документації та пропозиціїпогодили, що ціна товару включає постачання, висадку, і тижневий полив, натомість договір підписали лише на постачання квітів.

Таким чином, укладений договір не відповідає тендерній документації та порушує  законодавство про публічні закупівлі й підпадає під ознаки правопорушення, передбаченого ст. 164-14 КпАП щодо укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами й обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації.

Водночас у громадських детективів є великі сумніви не просто щодо посадки і поливу квітів, але й в принципі щодо їх постачання (платежі по договору, як свідчить портал Є-дата, у травні, червні, та липні пройшли). Річ у тім, що згідно з укладеним між Замовником і Виконавцем договором, а саме пунктом 5 договору, товар вважається поставленим і прийнятим з моменту підписання акту прийому-передачі. І тут – чергова заминка КП, яке вперто і вже не один раз відмовляється надати на запит ці документи, знову ж таки, називаючи це не публічною інформацією. Тому є підстави підозрювати, що товар не був поставлений, але при цьому оплачений, тобто такі дії комунальників підпадають під ознаки ч.2 ст. 191 ККУ.

Чи було що садити?

Отже, за умовами договору ці квіти-однорічки призначалися для висадки на територіях, які є прилеглими до будинків комунальної власності міста Харкова. Перелік адрес, за якими мали були поставлені квіти, виконавець і замовник мали визначити і затвердити окремим документом. (див. Інформацію про предмет закупівлі). При цьому, як не намагалися громадські детективи WikiInvestigation дізнатися цей перелік, у КП “Жилкомсервіс” навідріз відмовилися його надати, мотивуючи свою відмову тим, що це не публічна інформація. Але, оскільки доступ до інформації про закупівлі за бюджетні гроші не може бути обмежено, ми припускаємо, що комунальникам є що приховувати, як і у випадку з актами.

Хто ж таки садив квіти і де? Оскільки ФОП Жеременко цього точно не зробив, бо це не передбачав укладений з ним договір, може це зробили працівники КП “Жилкомсервіс? Однак там відповіли, що жодних квітів не висаджували.  Бо це начебто мають робити КП “Харківблагоустрій” і ТОВ “Системи прогресивної очистки”, однак документів про передачу квітів їм також ні у кого немає. Водночас частина двірників-працівниками КП “Харківблагоустрій”, у приватних розмовах розповіли громадським детективам, що ані в цьому, ані в минулому роках квітів вони не отримували.

Що стосується ТОВ “Системи прогресивної очистки”, то нині вона є фігурантом кількох кримінальних проваджень, одне з яких стосується схеми виведення грошей із комунальних підприємств, зокрема КП “Жилкомсервіс. ”

Хто такий ФОП Жемеренко?

Едуард Жемеренко є засновником ще однієї фірми “ЧД (Корсу Інвест), якою до червня 2018 він керував разом із Наталією Калашник. Своєю чергою Калашник пов’язана з керівником дорожнього Департаменту Харківської міськради Володимиром Чумаковим, який у свій час був радником мера з питань ЖКГ та в його зону відповідальності входило КП “Жилкомсервис”. Саме за роботи Чумакова пов’язані з Жемеренко та Калашник фірми стають фаворитами торгів.

×

Tакже вы можете позвонить в редакцию по телефонам (057) 763-12-12, 763-14-14 или отправить письмо.