• Вторник 22.09.2020
  • Харьков +7°С
  • USD 28.2
  • EUR 33.2

Як цьогорічна зима може вплинути на врожай? Інтерв`ю з фермером Харківщини

Як цьогорічна зима може вплинути на врожай? Інтерв`ю з фермером Харківщини

Ігор Фурда займається фермерством близько 4 років. Чоловік засіває землі у Дергачівському районі Харківської області. Фермер має велике господарство – вирощує зернові культури та свійських тварин.

З пріоритетами цього року чоловік, звісно, визначився – окрім традиційних рослин планує засіяти ще й амарант, більш відомий в Україні як щириця. Що спонукає фермерів вирощувати культуру, яка так надокучає селянам на городах та чи вплинуть малосніжні грудень і січень на цьогорічний врожай?

Цьогоріч зима виявилася досить теплою, згадувалося навіть про аномально високі температури. До того ж, ані грудень, ані січень на сніг не розщедрилися. Дещо пощастило в лютому, однак температура постійно коливається між «плюсом» та «мінусом». Як може вплинути нинішня зима на врожай?

Звичайно, найбільше питання в сільському господарстві і в виробництві зернових культур – наявність вологи, тут з цим великі проблеми. Ця зима була безсніжною. Звичайно, це не є добре, але вона й не була холодною. Думаю, великого негативного впливу на посіви озимої пшениці, ячменю та інших культур вона не зробила. Зараз пішов сніг, тому гадаю, що все буде нормально, вологи збереться достатньо. Звичайно, що більше снігу – то краще. Якщо він розтає не швидко, а досить повільно, тоді земля добре зволожиться, а ми зможемо розраховувати на врожай. Через те, що клімат вже змінився, найбільшою проблемою є відсутність вологи й спека.

 Коли снігу мало, а морози великі – це сильно впливає на врожай?

Так, це дуже впливає, бо вимерзають посіви. Не дивлячись на те, що вже є селекційні сорти, які витримують великі морози, проблема залишається. Якщо сухо, нема вологи, снігу – посіви не прикриті, вони вимерзають. Тоді приходиться пересівати.

Я правильно зрозумів, що сніг у лютому – це дуже гарна новина для фермерів?

Так, досить гарна – буде достатньо вологи. До того ж, великих морозів не мали, тож посіви добре збереглися.

А що ж роблять фермери якщо земля видалася надмірно сухою?

Взагалі, у нас все може бути. Наприклад, зараз глибоке розпушування проводиться. Оранка відбувається на сантиметрів 30, а глибокорозпушувач має борони, котрі на 40-45, може і на 50 сантиметрів заглиблюються в землю. Вони розпушують землю, а потім однаково ще будуть дощі та сніги, шар вологи доповниться. Під оранкою утворюється шар землі, крізь який вода майже не проходить. Вона мало випаровується і тієї вологи вистачить на дуже тривалий час. До того ж, покращити землю після зими без снігу можуть гарні весняні дощі.

Чи може бути земля занадто зволоженою після, скажімо, засніженої зими та дощової весни?

Я взагалі такої проблеми не бачу. Хіба що, якщо повінь зніме весь родючий шар. Якщо ж весна дощова – це добре, зима снігова – теж добре.

Які культури переживають зиму краще, а які – навпаки?

Краще озимі культури. Звичайно, пшениця переносить краще, жито  ще краще. Озимий ячмінь трішки гірше. Є також озимий горох, який, як на диво, непогано переносить зиму.

Які культури фермери Харківщини вирощують найбільше?

Стратегічна культура – пшениця, соняшник. Сіють кукурудзу та сою. Ще є деякі культури, котрі вирощують рідше – гречка, просо, горох. От, горох і соя, до речі, дуже покращують землю, їх бажано сіяти хоча б раз на 5 років.

Ви вже визначились зі своїми пріоритетами цього року?

Так, вже посіяна пшениця, сіятиму соняшник, і кукурудзу, і ячмінь, і хочу спробувати гектари 3-4 амаранту.

Чому?

По-перше, в мене є тварини. Амарант можна переробити, видавити олію і макуху – давати свиням. Це дуже корисно. Колеги розповідають, що з тони зерна виходить до 30 літрів олії. Олія, у свою чергу, може коштувати від 2 000 до 3 000 гривень за літр. Рентабельність дуже велика. Олія має дуже великі цілющі властивості, зокрема, її використовують для лікування онкології та виробництва медикаментів. З амаранту також роблять хліб. Амарант, мені говорили,по 60 гривень за кілограм скуповують. Я ж бачив і по 30 гривень за кілограм. Це – гарна ціна.

Зараз не багато фермерів вирощують амарант?

Дуже-дуже мало, але вже декотрі зацікавилися, зараз починають вчитися його вирощувати.

Найскладніше для фермера – що?

Якщо вже є техніка – можемо все обробити нормально. Можемо вирощувати, є хороші сорти, є доступні добрива. Проблема – спека і відсутність вологи. Також – продаж врожаю, бо ціна на культури чомусь падає. Фермерів утискають дещо. Дуже тяжко продавати – опускають ціну дуже сильно. Наприклад, соняшник на початку збору був 7 гривень за кілограм, потім став 6 і далі спускався, спускався до 5,5 гривень. Якщо середній врожай буде – то це вже на нулі, прибутку не буде. Буде за 30 гривень – то вже можна на щось розраховувати.

×

Tакже вы можете позвонить в редакцию по телефонам (057) 763-12-12, 763-14-14 или отправить письмо.