• Воскресенье 17.01.2021
  • Харьков -16.05°С
  • USD 28.05
  • EUR 34.01

Історикиня розповіла про Голодомор на Харківщині

Общество    1704
Історикиня розповіла про Голодомор на Харківщині

Сьогодні в Україні відзначають День вшанування жертв Голодоморів. У XX столітті сталося три голоди: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років.

Журналіст МГ “Об’єктив” поспілкувався з історикинею для того, щоб зрозуміти масштаб “катастрофи XX століття”.

Начальниця Північно-Східного відділу Інституту національної пам’яті Марія Тахтаулова говорить, що геноцид 1932-1933 років був масштабним.

“Люди не погоджувалися з умовами, які створювала тодішня влада, тому селяни Харківщини почали чинити спротив. Вони бунтували проти насильницької колективізації СРСР. Але через неорганізований характер закінчувалися поганими наслідками”, – розповіла Марія.

У квітні 1930 року Йосип Сталін прийняв закон про хлібозаготівлю, згідно з яким колгоспи мали віддавати частину свого врожаю. Пізніше було вирішено ще збільшити обсяги, внаслідок чого у людей забирали майже все. Це призвело до масового голоду.

“Тодішня територія Харківської області постраждала дуже сильно. Доходило до того, що люди намагалися вирватися з сіл у місто для того, щоб обміняти свої речі на хліб. Одним із головних механізмів реалізації Голодомору були “чорні дошки”. Якщо колгоспи не впоралися з планом хлібозаготівель, радянська влада вносила їх на ці дошки і блокувала. Це означало вивезення усіх продуктів харчування і покарання. Слід зазначити, що плани здачі зерна були занадто завищеними, через що люди вмирали голодною смертю”, – розповіла Марія.

Лише навесні 1933 року влада почала знімати обмеження, що врятувало українців.

За даними Інституту демографії та соціальних досліджень історії імені Птухи, через геноцид на Харківщині загинуло понад 1 мільйон людей.

Хочешь первым узнавать новости Харькова, Украины и мира?

Подписывайся на Telegram-канал: t.me/objectivetv, Viber-канал: https://cutt.ly/lyDk847 или Instagram: instagram.com/objectiv.tv

Автор: Віталій Залевський
×

Tакже вы можете позвонить в редакцию по телефонам (057) 763-12-12, 763-14-14 или отправить письмо.